Męskie soczewki kontaktowe – czym są i czym różnią się od innych soczewek?

Soczewki kontaktowe to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów korekcji wady wzroku. Dzięki nim będziesz cieszyć się doskonałą jakością widzenia, a jednocześnie skorzystasz z wygody, jaką zapewnia to rozwiązanie. Coraz częściej pojawiają się też męskie soczewki kontaktowe – sprawdź, czym wyróżniają się takie modele.


Czy istnieją męskie soczewki kontaktowe?

W różnych sklepach internetowych możesz znaleźć męskie soczewki kontaktowe, choć tak naprawdę to rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, że nie ma konieczności ich podziału na płeć. Po prostu są odpowiednie dla każdego – nawet dla dzieci1. Dlatego w tym przypadku nie musisz się ograniczać, bo bez problemu możesz zdecydować się na dowolne szkła kontaktowe. Podział na damskie lub męskie soczewki nie ma żadnego wpływu na ich jakość, dopasowanie bądź ich przeznaczenie2.

Dlaczego mężczyźni korzystają z soczewek kontaktowych?

Istnieje całkiem sporo powodów, które wpływają na tak szybko rosnącą popularność soczewek kontaktowych. Przede wszystkim szkła zapewniają olbrzymią wygodę. Nareszcie nie musisz przejmować się tym, że z powodu pogody utracisz dobrą widoczność. Poza tym możesz je nosić w wielu sytuacjach, a do tego ciągle będziesz cieszyć się nienagannym wyglądem. Dlatego tak wiele mężczyzn i kobiet wybiera soczewki podczas ważnych uroczystości typu ślub, przyjęcie, rocznica ślubu czy sesja fotograficzna.

Kolejnym atutem soczewek kontaktowych, na który uwagę na pewno zwrócą mężczyźni, dotyczy kosztów. Po prostu są dość ekonomiczne – szczególnie modele wykorzystywane przez dłuższy czas np. miesięczne. Zatem nie musisz obawiać się wysokich wydatków, a do tego będziesz zachwycać się wytrzymałością soczewek.

soczewki kontaktowe dla mężczyzn

Kiedy warto wybierać soczewki kontaktowe?

Nienaganny wygląd, a przede wszystkim doskonała widoczność przydaje się w wielu sytuacjach. Szczególnie podczas uprawiania sportu. Wtedy bardzo rzadko możesz nosić okulary korekcyjne, a jednocześnie na pewno nie chcesz dopuścić do tego, żeby wada wzroku nie pozwalała Ci uprawiać ulubionego sportu3. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, ponieważ zapewniają szeroki obraz, umożliwią ich noszenie nawet podczas przebywania w wodzie.

Soczewki kontaktowe są tak lubiane przez kobiety i mężczyzn, którzy sporo czasu spędzają w samochodzie. W końcu takie szkła nie ograniczają widoczności – tak jak jest w przypadku okularów korekcyjnych. Dlatego to dużo bezpieczniejsze rozwiązanie dla osób zawodowo zajmujących się właśnie prowadzeniem różnych pojazdów. Tak naprawdę soczewki przydają się w wielu zawodach np. w halach produkcyjnych, gdzie w powietrzu unosi się sporo pyłów. Wówczas możesz w skuteczny sposób oddzielić oczy od alergenów, drobnoustrojów i zanieczyszczeń.

Soczewki są równie chętnie wybierane podczas podróży, bo są łatwe w przechowywaniu, a Ty nie musisz przejmować się tym, że mogłyby się stłuc lub porysować.

soczewki kontaktowe dla mężczyzn

Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Bez względu na płeć, wiek czy wadę wzroku w trakcie wyboru soczewek kontaktowych musisz przede wszystkim kierować się zaleceniami specjalisty. To właśnie on powie Ci, jakie wartości powinny mieć szkła. Poza tym dowiesz się, jakie modele sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku4. Szczególnie ma to ogromne znaczenie, jeśli masz suche oczy, jesteś narażony na częste działanie promieni UV bądź wykryto u Ciebie alergię na jakiś składnik. Oprócz tego możesz testować produkty różnych marek, a później wybrać opcję, najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Najlepszym pomocnikiem podczas pielęgnacji soczewek kontaktowych jest ulotka, która jest dołączona do płynu czyszczącego. Po prostu znajdziesz tam wszystkie zalecenia producenta. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak długo można nosić wybrane przez Ciebie szkła. Poza tym koniecznie zaopatrz się w płyn czyszczący oraz pojemnik do przechowywania soczewek. Dzięki temu zawsze będziesz je mieć przy sobie, a do tego z większą łatwością pozbędziesz się zabrudzeń z ich powierzchni. Pamiętaj też o tym, żeby regularnie czyścić soczewki, szczególnie te wielokrotnego użytku, czyli zawsze po ich zdjęciu5.


1.   za: https://preventblindness.org/wearing-contact-lenses/ [dostęp: 31.01.2022]
2.   za: https://coopervision.com/blog/real-impact-contact-lens-wear [dostęp: 31.01.2022]
3.   za: https://www.allaboutvision.com/contacts/faq/contacts-vs-glasses.htm [dostęp: 31.01.2022]
4.   za: https://www.verywellhealth.com/before-you-get-contacts-3421630 [dostęp: 31.01.2022]
5.   za: https://coopervision.com/about-contacts/cleaning-contact-lenses [dostęp: 31.01.2022]

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię