Dyskomfort po zdjęciu soczewek – co jest jego przyczyną i jak się go pozbyć?

Dobrze dobrane szkła kontaktowe nie będą powodować żadnego kłucia, pieczenia ani uwierania podczas ich noszenia. Zdarza się jednak dyskomfort pojawiający się dopiero po zdjęciu soczewek. To dolegliwość, z którą zmaga się wielu użytkowników tej metody korekcji wzroku, dlatego jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z tym problemem – nie jesteś sam! Dowiedz się, co powoduje dyskomfort po zdjęciu soczewek, czy można mu zapobiec i jak złagodzić jego objawy.


Czym jest dyskomfort po zdjęciu soczewek? Objawy

Wyobraź sobie – po długim i satysfakcjonującym dniu udajesz się do łazienki, aby w końcu zdjąć swoje zaufane soczewki kontaktowe. Zaczynasz proces ich dokładnej pielęgnacji i czyszczenia, lub wyrzucasz zużyte szkła kontaktowe jednodniowe do kosza. Jednak po kilku minutach zaczynasz odczuwać, że z Twoimi oczami coś nie gra.

Dyskomfort po zdjęciu soczewek to prawdziwie zagadkowa dolegliwość, która często przychodzi niespodziewanie i trudno się jej pozbyć. Oto objawy, po których poznasz podrażnienie oczu po szkłach kontaktowych:

  • Zaczerwienienie oczu
  • Łzawienie oczu
  • Uczucie piasku pod oczami
  • Suchość oczu
  • Światłowstręt

dyskomfort po zdjęciu soczewek

Dyskomfort po zdjęciu soczewek – przyczyny

Istnieje kilka przyczyn, które mogą stać za dyskomfortem pojawiającym się dopiero po zdjęciu soczewek, a ich zrozumienie umożliwi Ci łatwiejsze uniknięcie tej dolegliwości w przyszłości. Oto, czym może być spowodowany dyskomfort po zdjęciu soczewek:

Suchość oczu

Noszenie soczewek kontaktowych przez wiele godzin na raz bez jednoczesnego korzystania z dodatkowego nawilżenia oczu może skutkować nadmierną suchością – zwłaszcza jeśli zmagasz się z zespołem suchego oka. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na temat tego powszechnego schorzenia, z którym zmaga się niemal ⅔ Polaków.

Każdy użytkownik soczewek raz na jakiś czas zmaga się z suchością. Jednak dlaczego w niektórych przypadkach dyskomfort pojawia się dopiero po zdjęciu soczewek? Ponieważ szkła kontaktowe mogą tymczasowo zmniejszać odparowywanie filmu łzowego z oka, tym samym zapewniając poczucie dostatecznego nawilżenia. Jednak tylko do momentu ich zdjęcia – bez takiej bariery ochronnej łzy zaczynają parować w zastraszającym tempie, a nieprzyjemne objawy są odczuwane niemal natychmiast.

Jeśli Twój dyskomfort po zdjęciu soczewek jest spowodowany wysuszeniem oka – oznacza to, że objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Skorzystanie z  kropli nawilżających do oczu powinno zapewnić Ci znaczną ulgę lub nawet całkowicie wyeliminować dyskomfort. Jeśli jednak nawet dodatkowe nawilżenie nie pomaga – przyczyna problemu może tkwić gdzieś indziej.

Podrażnienie oczu przy zdejmowaniu soczewek

Zdarza się, że podczas samego zdejmowania soczewek dojdzie do podrażnienia rogówki. Gdy jest to robione nieumiejętnie, lub soczewka jest bardzo sucha, zwiększa się bowiem ryzyko pojawienia się na oku mikro zadrapań. Narząd wzroku jest niezwykle wrażliwy na wszelkie podrażnienia, dlatego nawet minimalny uraz skutkuje ogromnym dyskomfortem. Jednak pomimo dokuczliwego zaczerwienienia, pieczenia i łzawienia, w większości przypadków objawy te ustępują już na następny dzień.

Zbyt długie noszenie soczewek

Soczewki kontaktowe nie mogą być noszone w nieskończoność – zależnie do produktu ich maksymalny czas noszenia wynosi od 8 do 16 godzin dziennie. Czas ten może jednak być znacznie krótszy zależnie od Twoich indywidualnych ograniczeń i zaleceń lekarskich, które otrzymałeś podczas doboru szkieł kontaktowych.

Nie stosowanie się do maksymalnego czasu noszenia soczewek może skutkować suchością i podrażnieniami po ich zdjęciu. Często Ci się to zdarza? W takim razie warto, abyś rozważył przerzucenie się na soczewki całodobowe. Są one przeznaczone do noszenia przez cały dzień i całą noc bez konieczności ich zdejmowania. Brzmi kusząco? Skonsultuj więc ten pomysł ze swoim okulistą lub optometrystą i zakup je już teraz!

Infekcja oczu

To najmniej prawdopodobny scenariusz, jednak wciąż musisz wziąć go pod uwagę – zwłaszcza jeśli od pojawienia się opisanych wyżej objawów minęło już kilka dni, a one dalej nie ustępują. Gdy użytkownicy soczewek kontaktowych nie stosują się do zasad bezpiecznego korzystania z tej metody korekcji wzroku, są oni narażeni na rozwój nieprzyjemnych infekcji oczu. Najczęstszymi z nich jest m.in. zapalenie spojówek i zapalenie rogówki – w tych artykułach znajdziesz najważniejsze informacje na temat tych chorób.

Tak więc jeśli po kilku dniach wciąż zmagasz się z zaczerwienieniem, pieczeniem i łzawieniem lub innymi objawami – koniecznie udaj się na badanie do okulisty. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować Cię i przepisać odpowiednie leczenie, tak abyś już wkrótce odzyskał zdrowie swoich oczu.

Jeśli już od dłuższego czasu zmagasz się z objawami, które mogą oznaczać infekcję narządu wzroku – pod żadnym pozorem nie bagatelizuj tego stanu! Brak pomocy lekarskiej może skutkować pogorszeniem się choroby i przeobrażeniem się jej np. w groźne zapalenie tęczówki oka. Taka choroba może doprowadzić do permanentnego uszkodzenia oczu, któremu łatwo zapobiec za pomocą odpowiedniego leczenia.

Jak złagodzić dyskomfort po zdjęciu soczewek?

Aby złagodzić objawy dyskomfortu po zdjęciu soczewek, koniecznie skorzystaj z odpowiednich kropel do oczu. Powinny one nie zawierać substancji konserwujących, a także być wzbogacone o składniki wspomagające w przypadku podrażnień – idealnym wyborem są więc np. krople EyeLove Dry Eye Drops. Zawierają 0,4% kwasu hialuronowego o działaniu intensywnie nawilżającym, a także dodatek oczaru wirginijskiego, który skutecznie złagodzi wszelkie podrażnienia.

Dyskomfort po zdjęciu soczewek doskwiera Ci bardzo rzadko, a na co dzień zwykle nie wymagasz żadnego dodatkowego nawilżenia? W takim razie koniecznie zakup krople EyeLove Comfort monodose, który zawiera 20 jednorazowych ampułek. Dzięki temu będziesz miał je zawsze pod ręką w przypadku nagłej suchości i nie będziesz musiał się martwić o to, czy są przeterminowane!

Dyskomfort po zdjęciu soczewek – jak mu zapobiec?

Już raz dopadł Cię dyskomfort po zdjęciu soczewek i nie chcesz już nigdy więcej przez to przechodzić? Aby mu zapobiec, koniecznie stosuj się do tych ważnych zasad stosowania soczewek:

  1. Dbaj o odpowiednią pielęgnację szkieł kontaktowych – dzięki temu nie tylko unikniesz dyskomfortu, ale i zapobiegniesz wystąpieniu nieprzyjemnych infekcji oczu. Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji soczewek kontaktowych.

  2. Stosuj krople do oczu w trakcie noszenia soczewek, jeszcze zanim dopadnie Cię suchość. Dostarczając oczom stałego nawilżenia znacznie zmniejszysz ryzyko nadmiernego odparowywania filmu łzowego, dzięki czemu uchronisz się przed dyskomfortem po zdjęciu soczewek.

  3. Nie noś soczewek zbyt długo na jeden raz. W tym przypadku stosuj się do zaleceń producenta i kontaktologa odnośnie jednorazowego czasu noszenia soczewek.

  4. Skonsultuj się ze swoim optometrystą lub okulistą. Jeśli dyskomfort po zdjęciu soczewek utrzymuje się nawet wtedy, gdy stosujesz się do wszystkich zaleceń – koniecznie udaj się do swojego kontaktologa. Możliwe jest bowiem, że Twoje soczewki nie są już dla Ciebie odpowiednie.

 

Bibliografia:

Austin Brewer, Keratitis and eye irritation after removing contacts, 1800contacts.com, 2022

Gary Heiting, Acanthamoeba keratitis: What contact lens wearers need to know, allaboutvision.com, 2019

American Academy of Ophthalmology, Why do my eyes hurt after I remove my contact lenses?, aao.org, 2021

Brian Dowling, Eye irritation from contacts: causes and treatment, warbyparker.com, 2023

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię