Bezpieczne opalanie w soczewkach kontaktowych.

Lato w pełni, więc kto może rusza na plaże, łąkę czy nad jezioro by się poopalać.  W ciągu roku chcąc zachować złocistą opaleniznę korzystamy z solarium czy samoopalaczy.  Czy wiemy jednak jak to robić poprawnie by nie wyrządzić szkody oczom i skórze? Kąpiele słoneczne

Słońce to nasz największy sprzymierzeniec, ale łatwo może stać się naszym wrogiem. O pozytywnym wpływie słońca na nasze samopoczucie i zdrowie fizyczne nie trzeba chyba wiele mówić. Promieniowanie ultrafioletowe, pobudza produkcję witaminy D w naszych organizmach, przyczyniając się do budowania mocniejszych kości. Przyjemne ciepło słońca działa kojąco na układ nerwowy oraz poprawia przemianę materii. Nadmierne jednak przebywanie na słońcu doprowadzić może do udarów, poparzeń czy nawet raka skóry.

Kiedy najbezpieczniej można się opalać

W godzinach między 11 a 15 najlepiej unikać słońca, korzystajmy z niego albo we wczesnych godzinach rannych albo późnym popołudniem. Pamiętajmy oczywiście o stosowaniu odpowiednich preparatów z filtrem, dostosowanych do posiadanej karnacji. Koniecznie zabezpieczmy także głowę czapką czy kapeluszem. Dzieci i osoby starsze nie powinny korzystać ze słońca zbyt intensywnie. Przyszłe mamy również powinny schować się w bezpieczny cień, by nie dopuścić do przegrania wód płodowych.

Jak zabezpieczyć oczy przed szkodliwym promieniowaniem

Przede wszystkim pamiętajmy o stosowaniu okularów przeciwsłonecznych, które swoją powierzchnią obejmują całe oko, a nie tylko rogówkę, o tym jak je wybierać pisaliśmy tutaj (klik). Ważnym jest też, by korzystać z soczewek posiadających filtry UVA i UVB. Do najlepszych soczewek z filtrem należą soczewki Acuvue Oasys od Johnson & Johnson, blokują one bowiem aż 99% promieniu UVB i 96% UVA. Chronią tym samym nasze oczy przed uszkodzeniem siatkówki i rogówki.

Opalać się w soczewkach czy nie?

Nie ma przeciwwskazań co do użytkowania soczewek kontaktowych podczas opalania. Należy się jednak liczyć z tym, że podczas wzmożonej ekspozycji w wysokich temperaturach może dość do wysychania soczewek. W związku z czym możemy doznać nieprzyjemnego uczucia suchości i piasku w oczach. By temu zapobiegać dobrze jest skorzystać przed i po opalaniu z kropli nawilżających np. EyeLoveComfort. Jeżeli opalamy się na słońcu warto kilkakrotnie korzystać z kropli, zmyją one zanieczyszczenia i przy okazji pozostawią przyjemne uczucie ochłody.

Kosmetyki

Pamiętajmy żeby podczas aplikacji mgiełek czy balsamów produkty kosmetycznie nie dostały się do oczu. Kontakt substancji chemicznych z soczewkami nie jest wskazany. Zamykajmy więc oczy podczas aplikacji i myjmy ręce zaraz po niej. W razie zanieczyszczenia soczewki miejmy przy sobie mały płyn np. EyeLove Comfort 100 ml, którym awaryjnie możemy wyczyścić soczewki.

.

Zdrowej porcji słońca życzy sklep Bezokularow.pl

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię