Azjatyckie oko - budowa, kształt oka i choroby

Nie da się ukryć pewnych różnic w budowie anatomicznej ludzi z różnych rejonów świata.  Do jednych z takich odmienności należy szczególny kształt oka Azjatów. Dla nas ciekawy i ponętny dla nich natomiast przeciętny. Cóż tak to często bywa, że to czego sami nie posiadamy wydaje nam się atrakcyjniejsze ;) Budowa

Powieki Azjatów są nieco inaczej ukształtowane niż te u rasy białej. Występująca charakterystyczna zmarszczka, która zakrywa oko nie dzieląc wydatnie powieki na tę ruchomą oraz nieruchomą- jak to ma miejsce u rasy białej, to zmarszczka nakątna.  Fałd skórny tworzący fałd mongolski zaczyna się na krawędzi dolnej powieki i rozciąga się ku górze ponad powieką górną. Tworząc przez to specyficzny kształt powieki górnej.

Kształt oka

Sama szpara powiekowa u Azjatów najczęściej jest wąska o kształcie poziomym lub esowatym. Choć należy tu zauważyć, że wielkość oczu różna jest u poszczególnych nacji. Różnić się będą budową twarzy i oczu Koreańczycy, Japończycy i Chińczycy. Koreańczycy charakteryzują się mocno zarysowaną zmarszczką nakątną , Chińczycy mają natomiast  najwęższe oko a Japończycy w prost przeciwnie mają oczy największe :) Dlaczego skośne

Przyczyn takiego kształtu oka dopatrywać się możemy w przystosowaniu ewolucyjnym. Taki kształt oka zapewniał większą ochronę przed mroźnym wiatrem i promieniami UV, odbijającymi się od pustyni piaskowych i śnieżnych.

Choroby

Często obecność fałdy mongolskiej może być objawem chorób, m.in. zespołu Downa, zespołu Cri du chat (kociego krzyku), FAS- alkoholowego zespołu płodowego czy zespołu Klinefeltera. Kształt fałdy występującej w przypadku chorób jest jednak nie co inny niż ten u Azjatów.

Nie zależnie jaki kształt oka mamy pamiętajmy, że w soczewkach kontaktowych każdemu do twarzy :)

Na zakupy zaprasza Bezokularow.pl

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię