Azjatyckie oko - budowa, kształt oka i choroby

Nie da się ukryć pewnych różnic w budowie anatomicznej ludzi z różnych rejonów świata.  Do jednych z takich odmienności należy szczególny kształt oka Azjatów. Dla nas ciekawy i ponętny dla nich natomiast standardowy. Cóż, tak to często bywa, że to, czego sami nie posiadamy wydaje nam się atrakcyjniejsze.


Budowa azjatyckiego oka

Powieki Azjatów są nieco inaczej ukształtowane niż te u przedstawicieli rasy białej. Występująca charakterystyczna zmarszczka, która zakrywa oko, nie dzieląc wydatnie powieki na tę ruchomą oraz nieruchomą (jak to ma miejsce u rasy białej), to zmarszczka nakątna.  Skóra tworząca fałd mongolski zaczyna się na krawędzi dolnej powieki i rozciąga się ku górze ponad powieką górną, układając się w specyficzny kształt powieki górnej.

azjatyckie oko

Kształt azjatyckiego oka

Sama szpara powiekowa u Azjatów najczęściej jest wąska o kształcie poziomym lub esowatym. Choć należy tu zauważyć, że wielkość oczu jest inna u poszczególnych nacji. Różnić się będą budową twarzy i oczu Koreańczycy, Japończycy i Chińczycy. Koreańczycy charakteryzują się mocno zarysowaną zmarszczką nakątną, Chińczycy mają najwęższe oko, a Japończycy wprost przeciwnie - mają oczy największe.

Dlaczego Azjaci mają skośne oczy?

Przyczyn takiego kształtu oka dopatrywać się możemy w przystosowaniu ewolucyjnym. Zapewniał on większą ochronę przed mroźnym wiatrem i promieniami UV, odbijającymi się od pustyni piaskowych i śnieżnych.

azjatyckie oczy

Choroby a inny kształt oczu

Często obecność fałdy mongolskiej może być objawem chorób, m.in. zespołu Downa, zespołu Cri du chat (kociego krzyku), FAS - alkoholowego zespołu płodowego czy zespołu Klinefeltera. Kształt fałdy występującej w przypadku chorób jest jednak nieco inny niż ten u Azjatów.

Niezależnie od tego jaki kształt oka mamy, pamiętajmy, że w soczewkach kontaktowych każdemu do twarzy!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię