Tablice Ishihary - sprawdź się!

Każdy z nas niejednokrotnie podczas badania okulistycznego musiał rozpoznawać liczby ze wspomnianych wyżej tablic. Zdecydowana większość test ten zalicza z powodzeniem, jednak dla niektórych badanie to jest nie lada problemem. Czym są owe tablice i do czego służą? Przeczytajcie sami!

Czym są tablice Ishihary?

Są to tablice używane przez lekarzy okulistów w celu sprawdzenia czy badany potrafi rozróżniać kolor czerwony i zielony. Sama nazwa pochodzi od pomysłodawcy – japońskiego okulisty, profesora Uniwersytetu Tokijskiego - Shinobu Ishihary. Jaki był cel stworzenia takich tablic? Otóż była to najprostsza metoda by sprawdzić czy rekruci, którzy mieli zostać przyjęci do wojska, potrafią rozróżniać kolory. Pomysł Ishihary był strzałem w dziesiątkę – w najprostszy z możliwych sposobów można było przyjąć tylko najlepszych. Sam projekt powstał już w 1917 roku.

. Liczba tablic

Zazwyczaj pacjentowi pokazuje się 36 tablic; są również takie zawierające 14 bądź 24 obrazki. Dzieciom bądź osobom nie potrafiącym pisać, przedstawia się maksymalnie 10 tablic. Już po rozpoznaniu bądź nie kilku tablic z rzędu postawić można wstępną diagnozę.

. Jak wyglądają tablice Ishihary?

Każda z nich składa się z koła utworzonego przez przeróżnych rozmiarów okrągłe plamy, różniące się zazwyczaj w nieznaczny sposób kolorami. Odpowiednio dobrane barwy tworzą liczbę – zadaniem pacjenta jest ją odczytać. Badanie to umożliwia rozpoznanie wielu zaburzeń dotyczących rozpoznawania barw. Sprawdźcie sami czy potraficie rozpoznać cyfry i liczby podane na poniższych zdjęciach:

Bezokularow.pl Tylko oryginalne soczewki kontaktowe. blog_soczewki

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię