Tablice Ishihary - sprawdź się!

Każdy z nas podczas badania okulistycznego niejednokrotnie musiał rozpoznawać liczby ze wspomnianych wyżej tablic. Zdecydowana większość test ten zalicza z powodzeniem, jednak dla niektórych badanie to jest nie lada problemem. Czym są owe tablice i do czego służą? Przeczytajcie sami!


Czym są tablice Ishihary?

Są to tablice używane przez lekarzy okulistów w celu sprawdzenia czy badany potrafi rozróżniać kolor czerwony i zielony. Sama nazwa pochodzi od pomysłodawcy – japońskiego okulisty, profesora Uniwersytetu Tokijskiego - Shinobu Ishihary. Jaki był cel stworzenia takich tablic? Otóż była to najprostsza metoda by sprawdzić, czy rekruci, którzy mieli zostać przyjęci do wojska, potrafią rozróżniać kolory. Pomysł Ishihary był strzałem w dziesiątkę – w najprostszy z możliwych sposobów można było przyjąć tylko tych, którzy poprawnie widzą barwy. Sam projekt tablic powstał już w 1917 roku.

Ile tablic Ishihary jest używanych do testu?

Zazwyczaj pacjentowi pokazuje się 36 tablic; są również takie zawierające 14 bądź 24 obrazki. Dzieciom i osobom nie potrafiącym pisać, przedstawia się maksymalnie 10 tablic. Już po rozpoznaniu (lub nie) kilku tablic z rzędu można postawić wstępną diagnozę.

Jak wyglądają tablice Ishihary?

Każda z nich składa się z koła utworzonego z okrągłych plam, różniących się zazwyczaj w nieznaczny sposób kolorami oraz wielkością. Odpowiednio dobrane barwy tworzą liczbę – zadaniem pacjenta jest ją odczytać. Badanie to umożliwia stwierdzenie wielu zaburzeń dotyczących rozróżniania barw.

Tablice mają różny poziom trudności, dlatego część osób podczas badania zastanawia się nad tematem tablic ishihary i jak oszukać w teście. Nie warto jednak próbować tego robić, ponieważ utrudni to ewentualne leczenie schorzenia oczu. W niektórych przypadkach (gdy od umiejętności rozróżniania barw zależy praca) może narazić to kogoś nawet na niebezpieczeństwo.

Sprawdźcie sami czy potraficie w naszym mini teście online z tablic Ishihary zobaczyć cyfry i liczby podane na poniższych zdjęciach:

 

Poprawne liczby na obrazkach to: 12, 15, 42, 3, 21

 

blog_soczewki

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii