Soczewki kontaktowe miesięczne

Jak sama nazwa wskazuje, soczewki miesięczne nie mogą być używane przez okres dłuższy niż jeden miesiąc. Soczewki kontaktowe noszone w trybie miesięcznym cieszą się powszechnym uznaniem wśród ich użytkowników i są chętnie przepisywane przez okulistów. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, soczewki miesięczne stanowią około połowę wszystkich przepisywanych soczewek.

Jeszcze jakiś czas temu soczewki miesięczne wykonywane były z materiału zwanego HEMA. Obecnie do ich produkcji używa się najbardziej nowoczesnego z dostępnych materiałów, czyli hydrożelu silikonowego, który przepuszcza tlen zwiększając pięciokrotnie ilość dostarczanego do oka tlenu. Dzięki temu odczuwamy większy komfort oraz dbamy o zdrowie naszych oczu.

Soczewki miesięczne z uwagi na swoją specyfikę powinny być kupowane razem ze specjalnym płynem pielęgnacyjnym, który należy regularnie stosować do czyszczenia soczewek, czyli usuwania białkowych zanieczyszczeń zbierających się na powierzchni szkieł kontaktowych. Jest to obowiązkowe, jeśli chcemy zachować zdrowie naszych oczu i cieszyć się bezpiecznym użytkowaniem przez cały okres noszenia miesięcznych soczewek kontaktowych. Równie ważną kwestią jak odpowiednie i regularne czyszczenie soczewek jest ich właściwe przechowywanie. Niemniej jednak soczewki miesięczne są stosunkowo łatwe w utrzymaniu ich w odpowiednim stanie, dlatego też są one powszechnie stosowane.

Na rynku dostępne są również soczewki miesięczne przeznaczone do noszenia w trybie całodobowym, czyli dzień i noc - to, co zdecydowanie cenią w nich użytkownicy - to wygoda. Nie trzeba pamiętać o ich codziennym zdejmowaniu przed pójściem spać, ponieważ zostały stworzone w taki sposób, by użytkownik odczuwał komfort zarówno w dzień jak i w nocy. Są one świetną opcją dla osób, którym zdarza się pójść w soczewkach spać, bo zapomnieli, że mają je na oczach. Dzięki unikalnej zdolności hydrożelu do dostarczania większych ilości tlenu do oka, większość tych soczewek może być noszona nieustannie przez okres 30 dni. Jest to doskonałe udogodnieniem dla rodziców i osób pracujących wiele godzin bez przerwy, prowadzących bardzo intensywny tryb życia.

Innym powodem, dla którego tak często sięga się po soczewki miesięczne jest ich stosunkowo niska cena. Jeżeli chodzi o wady, to nie istnieją żadne szczególne niebezpieczeństwa będące następstwem używania tych soczewek. Jednak jako środek ostrożności powinno się zawsze korzystać z usług uznanych producentów.

Pomimo, że soczewki miesięczne całodobowe są przeznaczone do używania przez długi czas, zaleca się zdejmowanie ich po upływie tygodnia i kilkugodzinne namoczenie w odpowiednim płynie czyszczącym, który usunie gromadzące się na powierzchni soczewek białka i aminokwasy.