Soczewki 0,5 dioptrii

 

Kiedy należy zacząć nosić soczewki?

W Internecie czy wśród znajomych na pewno nie raz słyszałeś opinię, że okulary można zacząć nosić dopiero przy większym problemie, bo inaczej rozleniwisz swój wzrok. Oczywiście jest to błędny tok myślenia, który może doprowadzić do znacznie gorszych konsekwencji. W końcu soczewki kontaktowe 0.5 bądź inne sprawią, że Twój wzrok nie będzie się tak szybko męczyć. Dzięki temu czytanie, pisanie lub po prostu oglądanie telewizji przestanie być dla Ciebie tak trudne czy wyczerpujące. Choć okulary i soczewki nie cofną zmian, jakie zachodzą w Twoich oczach, to jednak mogą je skutecznie przyhamować. Przede wszystkim dlatego, że nie będziesz za bardzo nadwyrężać swojego wzroku – taki wysiłek może powodować spore szkody i pogarszać jakość widzenia. Dlatego tak ważne jest to, abyś nosił okulary lub soczewki 0,5 dioptrii.

Co to są dioptrie?

Jeżeli chcesz decydować o tym, czy musisz już nosić soczewki bądź okulary korekcyjne, to ważne jest to, abyś nauczył się odczytywać prawidłowe wartości z recepty. Tak naprawdę na tym dokumencie najważniejsze są dioptrie, bo to właśnie one informują Cię o tym, jak poważna jest Twoja wada wzroku. Poza tym dioptrie określają siłę, z jaką załamuje się światło w Twoich oczach. Oprócz tego służy do wyrażenia zdolność skupiania promieni słonecznych na siatkówce oka.

Bardzo ważne jest także to, że dioptrie mogą przybierać różne postacie. Wtedy zapisywana jest wartość dodatnia lub ujemna. Ma to znaczenie, ponieważ określa się w ten sposób, czy soczewki kontaktowe 0.5 mają pomagać przy nadwzroczności, krótkowzroczności bądź starczowzroczności. Zapisany wynik jest też istotny dla optyków czy farmaceutów, gdyż pozwala rozpoznać wadę i polecić Ci dopasowany produkt.

Czym jest ogniskowa?

Na recepcie otrzymanej od specjalisty widnieją nie tylko wartości wyrażone w dioptriach, ale również ogniskowa. Takie dane są określone w metrach i stanowią odwrotność dla dioptrii. Poza tym pozwalają ustalić punkt przecięcia promienia wiązki światła. Jednocześnie ustalisz moc optyczną, a to wszystko ma ogromne znaczenie w wyborze odpowiednich soczewek kontaktowych.

Czy wada wzroku 0,5 D jest duża?

Zauważ, że wada wzroku poniżej 0,5 jest traktowana jako mała. Przede wszystkim jednak takie problemy ze wzrokiem nie wpływają negatywnie na Twoje życie, a przy tym nie utrudniają wykonywania codziennych czynności. Jednak tak naprawdę jest to bardzo indywidualna sprawa. Choć jedni nawet nie dostrzegają różnicy, to znowu u innych soczewki 0,5 są wręcz niezbędne. Dlatego tak ważne jest to, żebyś nie kierował się jedynie opiniami innych osób, tylko swoimi własnymi odczuciami. Zatem wypróbuj soczewki dopasowane do Twojej wady wzroku i przekonaj się, czy dzięki nim poprawiła Ci się ostrość widzenia, a jednocześnie odczuwasz większy komfort.