Złudzenia, czyli jak mózg idzie na skróty

Nie raz, nie dwa daliśmy się zwieść różnym iluzjom. Złudzenia w postaci obrazków lub gifów dają nam możliwość sprawdzenia jak mózg odbiera świat który widzimy. Przyznajmy przed sobą łatwo dajemy się oszukać;) Złudzenia optyczne

Są niczym innym jak błędną interpretacją obrazu jaką dokonuje mózg. Dzieję się to pod wpływem cienia, kontrastu, specyficznego doboru kolorów. W pewnych określonych warunkach nasz mózg podejmuje błędny tok myślenia stąd „efekty” jakie odbiera są nie jednokrotnie zaskakujące.

Najpopularniejsze złudzenia Złudzenia PONZO

Częściej znane jako złudzenie torów kolejowych, w którym dwie równoległe linie wydają się być różnych długości. Zjawisko to spowodowane jest ułożeniem tła czyli torami, które ukazane są w perspektywie co daje sugestię, że i oznaczone linie także są jej częścią.

Złudzenie MULLERA-LYERA

Czyli fałszywa ocena długości dwóch odcinków, wyznaczonych przez dane figury. Baza tego odczucia jest typowo psychologiczna i mimo wielu lat nadal nie wiadomo, co jest jego przyczyną. W załączonym przykładzie odległości między dzióbkami ptaków są jednakowe, mimo że ta po lewej stronie wydaje nam się mniejszą.

Złudzenie ZOLLNERA

Związane jest z oceną wielkości kątów jaką dokonujemy. Tendencja jaką wykazujemy to zaniżanie wielkości kątów, stąd ostre wydają nam się szerszymi niż są w rzeczywistości a rozwarte analogicznie uważamy za węższe. Na poniższym obrazku widać długie linie równoległe poprzecinane pod różnymi kątami krótszymi odcinkami. W związku z opisanym zjawiskiem proste wydają się odchylać i przybliżać naprzemiennie- jest to jednak błędny osąd.

Złudzenie JASTROWA

Takie same, czy nie? Oto jest pytanie:) Odpowiedź jest prosta - tak figury, które widzicie poniżej są takie same. Złudzenie to bazuje na kontraście jaki zachodzi między dłuższą linią dolnej figury a krótszą górnej. Wielkość i kształt obu jest taki sam. Jeżeli chcecie to sprawdzić wystarczy przyłożyć  kalkę i odrysować linie.

Przyjemnej zabawy życzy Bezokularow.pl - soczewki kontaktowe -

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię