Skutki nieprawidłowego użytkowania soczewek

Soczewki to bezpieczna i wygodna forma korekcji wad wzroku. Umożliwia poprawne widzenie, zapewniając komfort milionom ludzi na całym świecie. Stosując soczewki, musimy niestety liczyć się z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań ocznych. Częstym problemem jest niestosowanie zasad higieny i odpowiedniej pielęgnacji podczas noszenia soczewek. Przez nasze zaniedbanie grożą nam takie objawy, jak np. niedotlenienie rogówki czy infekcje.


Poznaj najczęściej występujące skutki nieprawidłowego użytkowania soczewek, z którymi boryka się nadal bardzo wiele osób.

Niedotlenienie rogówki

Tlen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania rogówki. Drogą dyfuzji przedostaje się do oka z powietrza atmosferycznego. Pacjenci noszący soczewki kontaktowe są szczególnie narażeni na niedotlenienie rogówki. Spowodowane jest to ograniczonym dostępem tlenu do komórek rogówki, które są przykryte powierzchnią soczewki. W niedotlenionej rogówce dochodzi do obrzęku. Wywołuje on u pacjenta dolegliwości polegające na osłabieniu widzenia, podrażnieniu oka i światłowstręcie. Przedłużone noszenie soczewek kontaktowych może powodować niedotlenienie rogówki i pojawienie się drobnoustrojów. Warto zatem stosować się do zaleceń i użytkować soczewki zgodnie z ich przeznaczeniem, nie przedłużać ich noszenia oraz wybierać soczewki najbardziej tlenoprzepuszczalne.

Występowanie infekcji i chorób oczu

Infekcje i stany zapalne występują dość rzadko, najczęściej w konsekwencji uszkodzenia nabłonka rogówki bądź obecność drobnoustrojów. Możemy się do tego bezpośrednio przyczynić poprzez nieprzestrzeganie higieny rąk i twarzy, nieregularną pielęgnację soczewek oraz zbyt rzadką wymianę soczewek na nowe.

skutki nieprawidłowego użytkowania soczewek

Na soczewkach zaczynają odkładać się osady białkowe, które są pożywką dla bakterii. Infekcja rogówki wiąże się przede wszystkim z zaczerwienionym okiem, uczuciem ciała obcego i światłowstrętem. Jeśli u pacjenta pojawią się powyższe objawy, powinien jak najszybciej udać się do specjalisty i zrezygnować z używania soczewek.

W przypadku zapalenia rogówki najczęściej stosowanym leczeniem jest kuracja antybiotykowa. Dopiero po całkowitym wyleczeniu można na nowo zakładać soczewki. Pamiętajmy, że jeśli raz doznaliśmy infekcji rogówki, musimy bardziej uważać, aby się nie powtórzyła.

Reakcje alergiczne

Następnym powikłaniem związanym ze stosowaniem soczewek są odczyny alergiczne i reakcje toksyczne. Reakcja alergiczna jest podyktowana zanieczyszczeniami gromadzącymi się na wewnętrznej powierzchni soczewki. Objawy to obrzęk i swędzenie oka, nacieki na rogówce. Do najczęstszych powikłań zaliczymy w tym przypadku zapalenie spojówek. Doskonałą alternatywą dla osób narażonych na reakcje alergiczne są soczewki jednodniowe. Nie wymagają stosowania płynów i eliminują działanie osadów białkowych. Należy jednak pamiętać, że nic nie uchroni przed powikłaniami lepiej niż przestrzeganie zasad higieny i regularna, planowa wymiana soczewek kontaktowych.

skutki nieprawidłowego użytkowania soczewek

Reakcje toksyczne rogówki

Poprzez reakcje toksyczne rogówki rozumie się chemiczne uszkodzenie jej przez składniki płynów do soczewek. Płyny same w sobie nie są toksyczne, ale poprzez reakcję z osadami białkowymi mogą powodować taki efekt. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię