Pielęgnacja soczewek
kontaktowych

Dlaczego pielęgnacja soczewek kontaktowych jest istotna?

Soczewki kontaktowe są podatne na gromadzenie się mikroorganizmów i osadów. Nieusuwane osady i zaabsorbowane substancje mogą gromadzić się na powierzchni soczewki, co z czasem prowadzić może do zmniejszenia komfortu, jak również zwiększonego ryzyka zakażenia.

Dlaczego nie można używać wody do płukania soczewek?

Woda z kranu zawiera chlor, minerały i cząsteczki metali, które mogą uszkodzić zarówno soczewki kontaktowe, jak i oko. Co najważniejsze, woda zawiera mikroorganizmy, które mogą doprowadzić do poważnych infekcji oczu. Domowej produkcji sól fizjologiczna, woda przegotowana lub destylowana, nie są sterylne i nie dezynfekują soczewek kontaktowych; nie powinny być więc używane do płukania lub przechowywania soczewek kontaktowych.

Zasady pielęgnacji soczewek kontaktowych:

  • Przed dotknięciem soczewek kontaktowych zawsze myj ręce.
  • Dokładnie i regularnie czyść soczewki kontaktowe, według wskazówek specjalisty. Jeśli tak zaleci Ci specjalista, czyść soczewki przez pocieranie palcami i dokładnie spłukuj je płynem przed umieszczeniem ich na noc w pojemniku na soczewki. Pamiętaj, aby soczewki przechowywane w pojemniku były całkowicie zanurzone w płynie.
  • Przechowuj soczewki w odpowiednim pojemniku przeznaczonym do tego celu. Wymieniaj pojemnik na soczewki co najmniej raz na trzy miesiące (a najlepiej co miesiąc). Po każdym użyciu myj pojemnik świeżą porcją płynu do soczewek kontaktowych i zostaw do wyschnięcia przed kolejnym użyciem.
  • Do czyszczenia i dezynfekcji soczewek używaj wyłącznie produktów zalecanych przez Twojego specjalistę. Roztwór soli fizjologicznej i krople nawilżające nie są przeznaczone do dezynfekcji soczewek kontaktowych.
  • Do czyszczenia i przechowywania soczewek można używać wyłącznie świeżego płynu. Nigdy nie używaj ponownie starego płynu. Płyn do soczewek kontaktowych należy zmieniać zgodnie z zaleceniami producenta, nawet jeśli soczewki nie są używane codziennie.
  • Zawsze przestrzegaj harmonogramu zalecanej wymiany soczewek kontaktowych określonego przez specjalistę.
  • Przed pływaniem lub kąpielą zdejmij soczewki kontaktowe.
  • Regularnie odwiedzaj specjalistę w celu kontroli stanu zdrowia Twoich oczu oraz informacji o najnowszych produktach dostępnych na rynku, które mogą być dla Ciebie jeszcze lepszym rozwiązaniem

Wielu użytkowników soczewek kontaktowych nie rozróżnia płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych, często pacjenci uważają, że każdy płyn to jest to samo tylko w innym opakowaniu. Nic bardziej mylnego, współczesne płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych są projektowane specjalnie z myślą o nowej generacji materiałów soczewek kontaktowych, tak więc wraz ze zmianami soczewek mamy zmienione płyny do ich pielęgnacji – tak samo jak chcąc oglądać TV w jakości HD musimy zaopatrzyć się w odbiornik nowej generacji.

Pięć najważniejszych rzeczy, jakie należy wiedzieć o pielęgnacji soczewek kontaktowych

1. Czyszczenie i dezynfekcja

Czyszczenie i dezynfekcja są istotne dla zabicia mikroorganizmów odpowiedzialnych za infekcje oczu. Przestrzegaj dokładnie instrukcji producenta dotyczących właściwego czyszczenia i dezynfekcji soczewek kontaktowych.

2. Przechowywanie

Soczewki kontaktowe należy przechowywać w odpowiednim pojemniku, w płynie zatwierdzonym do ich pielęgnacji.

3. Nawilżanie

Jeżeli pojawiają się objawy wysychania soczewek, to do ich nawilżania używaj jedynie zatwierdzonych kropli. Nie stanowi to części pielęgnacji soczewek kontaktowych, ale może być stosowane dla uzyskania dodatkowego komfortu.

4. Pojemnik na soczewki

Dane wskazują, że pojemniki na soczewki są istotnym źródłem skażenia drobnoustrojami. Właściwe czyszczenie i regularna wymiana pojemnika na soczewki są istotne dla zminimalizowania ryzyka zakażenia. Zawsze przestrzegaj zaleceń zawartych na załączonej instrukcji, dotyczących czyszczenia i przechowywania pojemnika na soczewki kontaktowe. Pojemnik powinien być wymieniany, co najmniej raz na trzy miesiące.

5. Tryb wymiany

Różne soczewki kontaktowe są wykonane z różnych materiałów. Ponieważ każdy materiał zachowuje się inaczej, producenci zalecają inny tryb wymiany dla każdego typu soczewek, aby pozwolić na ich optymalne działanie. Większość soczewek kontaktowych noszonych obecnie powinno być wymienianych regularnie. Typowe czasy wymiany to jeden dzień, 1 do 2 tygodni i jeden miesiąc. Skonsultuj się ze specjalistą, aby ustalić zalecany termin wymiany, dopasowany do typu noszonych przez Ciebie soczewek i Twoich indywidualnych potrzeb.

Niezależnie czy wybierzesz system jednobutelkowy na bazie wody utlenionej (AOSept PLUS®), czy też krople nawilżające do soczewek, ALCON® Vision Care (dawniej CIBA VISION®) proponuje wysoce efektywne produkty do pielęgnacji soczewek, które zapewniają komfort, jakość działania i wygodę podczas noszenia soczewek kontaktowych.

Mogą Cię zainteresować
Produkty z serii DAILIES®