Wszystko co musisz
wiedzieć o soczewkach

Soczewki kontaktowe mogą zapewnić zdrową, komfortową i wygodną korekcje wzroku, trzeba tylko dbać o nie właściwie. Nie ważne czy jesteś nowym użytkownikiem, czy też używasz soczewek od lat, poniższe rady pomogąCi cieszyć się zaletami soczewek kontaktowych.

Nowi użytkownicy soczewek kontaktowych

Alcon® vision care (dawniej ciba vision®) oferuje szeroką gamę soczewek kontaktowych, które zapewniają tak samo dobre widzenie, jakim cieszycie się nosząc okulary. Soczewki kontaktowe to dodatkowo brak ograniczeń i wygoda użytkowania.

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem soczewek kontaktowych, to Twoim pierwszym krokiem powinno być spotkanie ze specjalistą. Oceni on potrzeby

Stała opieka specjalisty jest ważna

Odwiedź specjalistę zanim zaczniesz używać soczewek, aby użytkować je zdrowoi bezpiecznie.

Tylko Twój specjalista ma wiedzę i doświadczenie w badaniu wzroku orazw doborze właściwych soczewek dla Twoich oczu.

Regularna kontrola wzroku u specjalisty jest wskazana, gdyż Twoje oczy zmieniają się często bez objawów i znaków ostrzegawczych. Aby uniknąć poważnych komplikacji ustal ze Swoim specjalistą terminarz badań, co pomoże w zachowaniu zdrowych oczu.

 • Przestrzeganie trybu noszenia i wymiany
 • Zakładanie i zdejmowanie Twoich soczewek
 • Tryb wymiany soczewek
 • Pielęgnacja Twoich soczewek kontaktowych
 • Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych
 • Problemy?

Przestrzeganie trybu noszenia i wymiany

Soczewki kontaktowe mają różny tryb wymiany. Niektóre soczewki mogą być noszone bez przerwy przez miesiąc, inne muszą być zdejmowane codziennie. Aby pomóc chronić Twoje oczy przed poważnymi powikłaniami, ważne jest, abyś przestrzegał terminu wymiany zalecanego przez specjalistę. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie właściwego trybu noszenia Twoich soczewek.

Zakładanie i zdejmowanie Twoich soczewek

Ważne jest, abyś dokładnie umył, wypłukał i osuszył ręce za każdym razem, gdy masz dotknąć soczewek kontaktowych. Nie wkładaj soczewki kontaktowej do oka, jeśli jest ono zaczerwienione, podrażnione lub obolałe. W takim wypadku należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą, przed ponownym użytkowaniem soczewek kontaktowych.

Tryb wymiany soczewek

Soczewki kontaktowe mają różne tryby wymiany. Soczewki kontaktowe noszone obecnie powinny być wymienianych regularnie. Typowe czasy wymiany to 1 dzień, 2 tygodnie lub 1 miesiąc. Skonsultuj się ze specjalistą, aby uzyskać zalecany tryb wymiany, dopasowany do typu noszonych przez Ciebie soczewek i Twoich indywidualnych potrzeb.

Pielęgnacja Twoich soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe mają różne tryby wymiany. Soczewki kontaktowe noszone obecnie powinny być wymienianych regularnie. Typowe czasy wymiany to 1 dzień, 2 tygodnie lub 1 miesiąc. Skonsultuj się ze specjalistą, aby uzyskać zalecany tryb wymiany, dopasowany do typu noszonych przez Ciebie soczewek i Twoich indywidualnych potrzeb.

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych

Najważniejsze kroki dla zdrowia i bezpieczeństwa Twoich oczu, które możesz przedsięwziąć, jako użytkownik soczewek kontaktowych to przestrzeganie higieny osobistej podczas zakładania i zdejmowania soczewek, odpowiednia pielęgnacja soczewek, stosowanie się do zaleceń specjalisty, jak również stosowanie się do instrukcji producentów soczewek i płynów do ich pielęgnacji. CDC (Centers for Disease and Prevention) na swojej stronie internetowej www.cdc.gov, ma listę zaleceń obejmującą następujące punkty:

 • Odwiedzaj specjalistę w celu regularnych badań wzroku.
 • Noś i wymieniaj soczewki kontaktowe zgodnie z terminarzem przepisanym przez Twojego specjalistę.
 • Czyść soczewki kontaktowe zgodnie z instrukcjami producenta i wskazówkami Twojego specjalisty.
  1. Używaj świeżego środka czyszczącego i dezynfekującego za każdym razem, gdy zdejmujesz i czyścisz soczewki.
  2. Nigdy nie używaj soli fizjologicznej ani kropli nawilżającychdo dezynfekcji soczewek kontaktowych. Żaden z tych produktów nie jest skutecznym i zatwierdzonym środkiem dezynfekcyjnym.
 • Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych wymaga stosowania pojemnika na soczewki.
  1. Pojemnik powinien zostać przepłukany płynem pielęgnacyjnymdo soczewek kontaktowych (nigdy nie używaj wody z kranu) i pozostawiony otwarty do wyschnięcia. Uwaga: przy każdym zakupie OPTI-FREE® otrzymujecie pojemnik na soczewki* z systemem antybakteryjnym. Ze względu na specjalne właściwości pojemnika na soczewki, powinien on być zamykany po każdym użyciu.
  2. Wymieniaj pojemnik, co najmniej raz na trzy miesiące.

Problemy?

Jeśli doświadczasz jakiegoś problemu ze swoimi soczewkami kontaktowymi, zdejmij je i skonsultuj się natychmiast ze swoim specjalistą. Dyskomfort może być wczesną oznaką poważniejszych komplikacji.

Mogą Cie zainteresować