Soczewki 0,75 dioprtii

 

Soczewki 0,75 – na czym polega ta wada wzroku?

Soczewki są stworzone dla każdego, u kogo stwierdzono wadę wzroku. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń związanych z wiekiem. Kiedy zostanie stwierdzona u Ciebie wada wzroku, podawana jest ona w dioptriach. Okulista zalecił Ci, abyś nosił soczewki kontaktowe 0,75? Nie wiesz, co to znaczy? Zatem już teraz dowiedz się, czym są dioptrie i czy wada 0,75 dptr wymaga noszenia soczewek.

Czym są dioptrie?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, czym w ogóle są dioptrie. Otóż najczęściej podaje się, że to jednostka zdolności zbierającej soczewki oraz układ optyczny. Najczęściej kojarzy się jednak z mocą soczewki i uznawana jest za przeciwieństwo ogniskowej. W końcu ogniskową soczewki podaje się w metrach. Co oznacza, że 1 m ogniskowej soczewki równa się jednej dioptrii. Z kolei 0,5 m wynosi dwie dioptrie.

Okulista po wykonaniu badania wzroku podaje dioptrie ujemne oraz dodatnie, które mają wskazywać z jednej strony na rodzaj wady, ale też na to, jakie soczewki należy nosić.

Oto najczęstsze wady wzroku i soczewki, jakie należy do nich dobrać:

  • nadwzroczność – dioptrie dodatnie, soczewki skupiające,
  • krótkowzroczność – dioptrie ujemne, soczewki rozpraszające,
  • astygmatyzm – mogą wystąpić zarówno dioptrie dodatnie, jak i ujemne, korygowana wada na podstawie osi astygmatyzmu,
  • starczowzroczność – dioptrie dodatnie.

Soczewki 0,75 – czy oznaczają dużą wadę wzroku?

Obecnie w Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są miękkie soczewki kontaktowe. Dlaczego? Otóż cechują się one przede wszystkim trzema najważniejszymi zaletami – są stosunkowo tanie, noszenie ich jest komfortowe, a do tego radzą sobie z najczęściej występującymi wadami wzroku. Warto dodać też, że zostały tak zaprojektowane, aby zakładanie ich było maksymalnie ułatwione, a przy tym nie zajmowało dużo czasu.

Najczęściej wskazuje się, że soczewki tego typu skierowane są do osób, u których specjalista zalecił noszenie soczewek kontaktowych 0,75. Najczęściej to właśnie taka dolna granica, choć oczywiście zdarzają się osoby, które już wcześniej decydują się na noszenie soczewek czy okularów, gdyż wada obniża ich jakość życia czy utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych. Wada 0,75 dioptrii nie jest duża i łatwo można ją skorygować, więc nosząc soczewki, można w łatwy sposób odzyskać pełną jakość widzenia.

Wiele osób zastanawia się, czy przy takiej wadzie należy już regularnie nosić soczewki kontaktowe 0,75. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wiele zależy od tego, czy wada się pogłębia od pewnego czasu. Jeśli tak, to soczewki i stała kontrola okulisty będą wskazane. Zresztą osoby, które pracują przed monitorem, często korzystają ze smartfonów czy komputerów lub po prostu lubią czytać książki, nie powinny czekać, a od razu zacząć nosić soczewki. Do tego osoby prowadzące samochód i pracujące w miejscach, gdzie ostrość widzenia odgrywa dużą rolę, także nie powinny ignorować zaleceń specjalisty.

Soczewki kontaktowe 0,75 – co oznaczają moce soczewek?

Jeśli okulista po wykonaniu badania wskazał, że powinieneś nosić soczewki 0,75, to musisz jeszcze zwrócić uwagę, czy przed tą liczbą pojawił się znak "+", czy też "-". To spora różnica, gdyż przy "+" będzie oznaczało, że jesteś dalekowidzem. Z kolei przy "-" okaże się, że jesteś krótkowidzem. Podczas kupowania soczewek kontaktowych koniecznie zwróć uwagę na to, aby podać prawidłowe dane. Oczywiście każda soczewka może mieć inną wartość, do tego sporo osób boryka się także z astygmatyzmem. Jednak niezależnie od rodzaju wady bez obaw można stosować soczewki kontaktowe 0,75 czy też inne, jakie przepisał okulista.