Soczewki 5 dioptrii


Soczewki 5 dioptrii – co warto o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe mogą skutecznie korygować wadę wzroku. Wcześniej jednak należy poddać się badaniu wzroku u specjalisty, aby określił wielkość wady w dioptriach. Dlatego przekonaj się, czym są dioptrie i ogniskowe. Okazało się, że musisz nosić soczewki kontaktowe 5 dioptrii? Zastanawiasz się, jak poważna jest to wada? Zatem już spieszymy z odpowiedziami na wszystkie te pytania.

Dlaczego wada wzroku podawana jest w dioptriach?

Dioptrie są jednostkami miary określana jako zdolność zbierająca soczewki. Dotyczy jej mocy oraz zdolności refrakcji. Obecnie jest powszechnie używana w optyce po to, aby ustalić, jaką moc okularów czy soczewek potrzebuje dana osoba z konkretną wadą wzroku.

Dioptria może być dodatnia – wtedy potrzebna będzie soczewka skupiająca, lub też ujemna – niezbędna jest soczewka rozpraszająca.

Liczbowa dioptria podawana jest jako odwrotność ogniskowej soczewki, która natomiast wyrażana jest w metrach. Zatem soczewka, która ma moc 1 dptr, to ogniskowa wynosi 1 m. Natomiast w sytuacji, kiedy moc soczewki wynosi 2 dptr, to mówimy o tym, że ogniskowa wynosi 0,5 m.

Soczewki kontaktowe 5 – co warto wiedzieć o tej wadzie?

Dzięki soczewkom kontaktowym można skutecznie skorygować zarówno wady wzroku związane z dalekowzrocznością, jak i z krótkowzrocznością oraz oczywiście także te związane z astygmatyzmem. Jeśli okulista zalecił Ci soczewki kontaktowe 5 dioptrii, to musisz wiedzieć dwie najważniejsze rzeczy. Po pierwsze Twoja wada jest już na tyle duża, że codzienne noszenie soczewek jest wskazane, a ich brak może wpływać na Twój komfort oraz na jakość widzenia, pracowania czy funkcjonowania. Jednak z drugiej strony nie jest to na tyle duża wada, aby znalezienie odpowiednich soczewek stanowiło jakiś większy problem. Można powiedzieć, że taka wada jest na średnim poziomie. Mówimy, że wada jest duża wtedy, gdy jest równa ok. 10,00 dioptrii.

Jeśli musisz nosić soczewki kontaktowe +5 dioptrii, to oznacza, że masz problem z dalekowzrocznością. Z kolei, gdy wartość podana jest z “-”, to zapewne borykasz się z krótkowzrocznością. W przypadku astygmatyzmu inna wartość może pojawić się w pionie, jak i w poziomie, przez co często dochodzi wtedy do zniekształcenia obrazu.

Soczewki kontaktowe 5 dioptrii - jakie wybrać?

Prawda jest tak, że dziś mamy do wyboru wiele różnych rodzajów soczewek. Sporą popularnością cieszą się soczewki jednoogniskowe, ale bez obaw znajdziesz w specjalistycznym sklepie także modele wieloogniskowe, czyli progresywne, multifokalne czyli takie, które skutecznie pozwalają pozbyć się problemu związanego z tzw. starczowzrocznością. Do tego warto policzyć, czy bardziej opłaca Ci się kupować soczewki jednodniowe, 2-tygodniowe czy może miesięczne.