Nie wierz w te mity na temat soczewek!

Soczewki kontaktowe to bez wątpienia bardzo komfortowa alternatywa dla okularów korekcyjnych. Noszenie soczewek pozwala na skuteczną korekcję wad wzroku takich jak: astygmatyzm, niedowidzenie, nadwzroczność oraz prezbiopia. Przy tym podczas noszenia soczewek nie trzeba rezygnować z ulubionych aktywności. Niestety zarówno używanie soczewek kontaktowych, jak i ich higiena oraz pielęgnacja są obarczone wieloma mitami. To powoduje, że niektórzy mają obawy przed ich noszeniem. Dlatego w tym artykule obalimy najpopularniejsze mity związane z soczewkami kontaktowymi.


Jakie są najpopularniejsze mity dotyczące noszenia soczewek kontaktowych?

Soczewka kontaktowa może uszkodzić oko

Jeżeli soczewki zostały prawidłowo dobrane przez specjalistę ochrony wzroku, zachowana jest ich prawidłowa higiena, a ponadto nie doszło do np. urazu, to nie ma takiej możliwości. Warto wiedzieć, że soczewki są wykonywane z bardzo miękkich oraz elastycznych materiałów, które oprócz tego, że poprawią komfort widzenia, nawilżają oko i przy zachowaniu zasad pielęgnacji pozwalają na jego skuteczną ochronę przed infekcjami, a także innymi uszkodzeniami.

Soczewka kontaktowa może spaść z oka lub przesunąć się

Tutaj także bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowy dobór soczewek kontaktowych. Soczewka musi być dobierana indywidualnie, a wtedy jej wypadnięcie jest praktycznie niemożliwe. Przesunięcie się soczewki kontaktowej również nie wchodzi w grę, ponieważ nie pozwala na to budowa anatomiczna oka.

Tylko osoby do 50. roku życia mogą nosić soczewki kontaktowe

To mit. Soczewki kontaktowe może nosić praktycznie każdy, niezależnie od wieku. Są coraz popularniejsze zarówno wśród dzieci, jak i u osób starszych. Jednak niezależnie od tego, kto planuje noszenie soczewek, powinien udać się do specjalisty, który po wywiadzie oraz badaniu wzroku określi, czy w danym przypadku nie ma przeciwwskazań do ich noszenia. On też pomoże dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe i przeznaczone do ich pielęgnacji akcesoria.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych jest trudna

Kolejny mit. Pielęgnacja soczewek kontaktowych nie jest trudna, choć na początku może się taka wydawać. Jednak po niedługim czasie wszystkie czynności stają się nawykowe. Ważna jest jednak systematyczność, która pozwoli uniknąć infekcji i chorób oczu. Z pewnością na pierwszej wizycie specjalista pokaże, w jaki sposób należy dbać o soczewki kontaktowe.

Jeśli noszę soczewki, mogę pożegnać się z makijażem

Absolutnie nie! Bez obaw można nosić soczewki kontaktowe i robić makijaż. Jednak wtedy szczególnie ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja oraz kolejność wykonywanych czynności. Zawsze w pierwszej kolejności należy założyć soczewki, a dopiero potem wykonać makijaż. Przy demakijażu podobnie – zaczynamy od soczewek. Najpierw je zdejmujemy, a potem oczyszczamy twarz.

Soczewki kontaktowe i akcesoria do nich są bardzo drogie

Nie są. Soczewki są łatwo dostępne dla wszystkich, a ich cena jest proporcjonalna do komfortu jaki oferują.