Jak dobrać odpowiedni płyn do soczewek?

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zwykle musisz zaopatrzyć się także w odpowiedni płyn do ich pielęgnacji. Najlepiej zdecyduj się na preparat polecony przez optometrystę lub rekomendowany przez producenta Twoich soczewek. Pamiętaj, by nie szukać zamiennika ani tym bardziej nie robić go samodzielnie! Tylko specjalistyczny produkt zabezpieczy soczewki i nie będzie szkodliwy dla wzroku.


Dlaczego stosowanie płynu do soczewek jest tak istotne?

Istnieje kilka powodów, dla których stosowanie płynu do soczewek jest ważne. Przede wszystkim umożliwia on ich skuteczne oczyszczenie i odkażenie. Dzięki niemu usuniesz z soczewek bakterie i inne mikroorganizmy, osady białkowe, a także zabrudzenia, co znacząco wpłynie na Twój komfort widzenia i bezpieczeństwo użytkowania. Dlaczego trzeba to robić? W ten sposób można uniknąć infekcji, które powodują m.in.:

  • podrażnienia,
  • łzawienie
  • oraz pogarszają widzenie.

Poza tym, korzystając z płynu do pielęgnacji soczewek, prawidłowo je nawilżysz. Wszystko po to, by komfort ich noszenia był jak najwyższy.

Przegląd płynów do soczewek. Na co warto się zdecydować?

Płyny do soczewek dzielimy na wielofunkcyjne oraz oksydacyjne.

Kiedy warto wybrać płyn wielofunkcyjny do soczewek?

Płyn wielofunkcyjny sprawdzi się u wszystkich, którym zależy na szybkiej i skutecznej pielęgnacji soczewek. Jeśli zdecydujesz się właśnie na ten preparat, przy jego pomocy usuniesz zanieczyszczenia, zdezynfekujesz oraz nawilżysz soczewki kontaktowe. I co najważniejsze – do tych wszystkich czynności wystarczy jeden płyn!

WAŻNE! Gdy wybierzesz wielofunkcyjny płyn do soczewek, pamiętaj, by przed włożeniem do pojemnika delikatnie potrzeć je opuszką palca przez kilka sekund. Następnie opłucz je płynem i włóż do wypełnionego nim pojemnika na czas określony przez producenta, podany na opakowaniu.

Zastanawiasz się, jaki wielofunkcyjny płyn do soczewek wybrać? Możesz zdecydować się na przykład na:

  • płyn Biotrue®, który jest idealny do czyszczenia, dezynfekcji oraz nawilżania soczewek miękkich i silikonowo-hydrożelowych, a dzięki zawartości hialuronianu pomaga soczewkom utrzymywać do 20h nawilżenia,
  • ReNu® MultiPlus™ doskonały do czyszczenia, dezynfekcji i pielęgnacji wszystkich soczewek miękkich,
  • ReNu® MPS™ ułatwiający dbanie o miękkie soczewki kontaktowe osób o wrażliwych oczach,
  • Boston® Simplus nadający się do pielęgnacji soczewek twardych.

Kiedy warto wybrać płyn oksydacyjny do soczewek?

Oksydacyjny płyn do soczewek nie zawiera konserwantów, dlatego sprawdzi się u osób o wrażliwych oczach lub ze skłonnościami do alergii. Aby go użyć, wystarczy, że umieścisz świeżą porcję płynu w pojemniku wraz z dyskiem neutralizującym i włożysz do niego soczewki kontaktowe. Tym sposobem soczewki oczyszczą się i zdezynfekują samodzielnie, bez twojej pomocy. Płyn ten będzie też dobrym rozwiązaniem, jeśli należysz do osób, które nie lubią pocierać soczewek palcami.

Dobrej jakości płynem oksydacyjnym jest EasySept od Bausch+Lomb.

O czym jeszcze pamiętać, dobierając płyn do soczewek?

Wybór właściwego płynu do soczewek jest gwarantem ich skutecznej i bezpiecznej pielęgnacji. Wybierz ten płyn do soczewek, który polecił Ci specjalista. Wtedy masz pewność, że będzie on dobrany do Twoich potrzeb i da gwarancję, że Twoje oczy pozostaną w dobrej kondycji na długo.

Pamiętaj także, aby kupować płyn do soczewek tylko w sprawdzonych miejscach oraz nie używać przeterminowanego produktu. Podczas stosowania miej na uwadze, by nie dotykać końcówki szyjki butelki, a także, by zakręcać butelkę po użyciu. Istotne jest także to, by w razie pojawienia się dyskomfortu lub innych objawów w obrębie oczu, udać się do specjalisty i sprawdzić, co jest ich przyczyną.

WAŻNE! Płyn do soczewek potrzebny jest każdemu, kto nosi soczewki, chyba że zdecydował się na jednodniowe.