Fałszywe opinie na temat płynów do soczewek. Nie powtarzaj ich!

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to musisz pamiętać, aby je starannie pielęgnować. Niezbędny do tego jest płyn do pielęgnacji soczewek, który zapewnia ich komfortowe i bezpieczne użytkowanie. Możesz jednak spotkać się z pewnymi mitami na temat płynów. Dowiedz się, jakie opinie o tych preparatach są szkodliwe i mogą negatywnie wpływać na zdrowie Twoich oczu – a w konsekwencji nawet pogarszać jakość widzenia.


Zacznij od właściwego wyboru

Wybór płynu do pielęgnacji soczewek nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Bez względu jednak na to, czy wybierzesz płyn wielofunkcyjny, czy oksydacyjny, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim nigdy nie stosuj płynów przygotowanych samodzielnie. Najlepszym wyborem będzie preparat zalecony przez specjalistę ochrony wzroku lub rekomendowany przez samego producenta Twoich soczewek. Oprócz tego pamiętaj również o właściwym używaniu i przechowywaniu płynu.

Mity na temat płynów do soczewek – nie daj się na nie nabrać!

Mit 1: nie ma znaczenia, jaki płyn do pielęgnacji soczewek wybierzesz

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe i decydujesz się na konkretny płyn do ich pielęgnacji, zakup pierwszego lepszego preparatu nie będzie dobrym pomysłem. Poproś specjalistę ochrony wzroku o pomoc w wyborze najlepszego preparatu podczas tej samej wizyty, w czasie której wybraliście soczewki najodpowiedniejsze dla Ciebie. To właśnie specjalista zna potrzeby użytkowników, którym doradza, i tym samym może polecić Ci preparat kompatybilny z Twoimi soczewkami.

Jeśli jesteś użytkownikiem soczewek Bausch+Lomb, specjalista może polecić płyny: ReNu® MPS, ReNu® MultiPlus lub Biotrue®. Każdy z nich jest preparatem wielofunkcyjnym typu All in One. Oznacza to, że świetnie oczyszcza, dezynfekuje i nawilża soczewki kontaktowe. Dodatkowo umożliwia również ich efektywne płukanie oraz przechowywanie. Nie warto zatem kierować się błędną opinią, że wybór konkretnej marki płynu jest bez znaczenia.

WAŻNE! Do soczewek wybierz płyn polecany przez specjalistę ochrony wzroku lub rekomendowany przez producenta soczewek. Tylko wtedy masz pewność, że będzie kompatybilny i tym samym zadba zarówno o komfort widzenia i użytkowania, jak i bezpieczeństwo oczu.

Mit 2: stosowanie płynu do soczewek jest trudne i zajmuje dużo czasu

Niektórzy sceptycznie podchodzą do stosowania płynów do soczewek. Jednak ich używanie jest konieczne, by oczy były zdrowe, a widzenie prawidłowe. Fałszywą opinią jest to, że wykorzystywanie płynów do pielęgnacji soczewek jest czasochłonne i trudne. Zarówno płyny wielofunkcyjne, jak i oksydacyjne są bardzo proste w użyciu, dlatego też ich stosowanie nie zajmuje dużo czasu.

Jeśli zdecydujesz się na płyn wielofunkcyjny, pamiętaj, aby przed umieszczeniem soczewek w pojemniku przez kilka sekund pocierać je palcami. Kolejnym krokiem jest opłukanie ich w płynie. Płyn wielofunkcyjny do soczewek nie tylko oczyszcza je, ale również dezynfekuje i nawilża. Aby wszystkie funkcje miały czas zadziałać, konieczne jest aby soczewki pozostawały w płynie przez czas zalecany przez jego producenta. Taką informację zawsze znajdziesz na opakowaniu.

Z kolei jeśli decydujesz się na płyn oksydacyjny, pamiętaj, że nie wymaga on pocierania soczewek palcami. Wystarczy włożyć je do pojemnika z dyskiem neutralizującym oraz świeżą porcją płynu. Soczewki same się oczyszczają, dezynfekują, dzięki czemu po wyciągnięciu z pojemnika są gotowe do użycia. Konieczne jest jednak zaczekanie do końca procesu dezynfekcji soczewek i neutralizacji płynu – jeśli założysz je przed czasem, podrażnisz oczy. Zwróć uwagę, jaki czas neutralizacji został podany przez producenta na opakowaniu.

Mit 3: możesz stosować domowe preparaty zamiast płynu do soczewek

Chociaż można znaleźć przepisy na domowe płyny do soczewek, to trzeba jasno podkreślić, że są one niebezpieczne. Tego typu „zamienniki” zwiększają ryzyko infekcji, mogą także doprowadzając m.in. do: podrażnień, łzawienia, zaczerwieniania i bólu oczu. Niestety mogą także pogarszać widzenie. Tylko specjalistyczny płyn do soczewek pozwoli Ci o nie należycie zadbać!