Z czego są zrobione soczewki kontaktowe?

Obecnie soczewki kontaktowe są niezwykle miękkie, elastyczne i dobrze utrzymują swój poziom uwodnienia, przez co są całkowicie neutralne dla oka. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiemu materiałowi wykonania soczewki zawdzięczają te wspaniałe właściwości? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, z czego zrobione są soczewki kontaktowe i czym charakteryzują się ich materiały.


Spis treści:

Soczewki – z czego są zrobione? Dwa podstawowe materiały

Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe miękkie, obecnie produkuje się je z dwóch głównych materiałów – hydrożelu oraz silikono-hydrożelu. Są one do siebie względnie podobne, jednak różnią się właściwościami i przeznaczeniem. To właśnie dzięki temu użytkownicy szkieł kontaktowych mogą z większą łatwością wybrać te, które precyzyjnie odpowiadają potrzebom ich oczu.

Z czego są soczewki kontaktowe hydrożelowe?

Pierwszym materiałem, który weźmiemy pod lupę, jest hydrożel. Z czego są zrobione soczewki hydrożelowe? Jak sama nazwa wskazuje, to substancja o konsystencji żelu, składająca się przede wszystkim z wody. Składnik wiążący stanowią w niej zaś tzw. polimery, które nadają jej sprężystości, elastyczności i umożliwiają formowanie kształtu.

W soczewkach hydrożelowych tlen transportuje przede wszystkim woda, dlatego są one wysoko uwodnione – poziom ten może sięgać niemal 74%. Dzięki temu charakteryzują się niezwykłą miękkością, delikatnością i elastycznością, oraz dopasowują się idealnie do kształtu oka. Przy odpowiednio dobranych soczewkach hydrożelowych nie ma mowy o uwieraniu, kłuciu czy jakimkolwiek dyskomforcie odczuwanym już przy pierwszym nałożeniu.

Główne materiały hydrożelowe używane w produkcji soczewek to przede wszystkim:

  • Nelfilcon A – opracowany przez producenta Alcon;
  • Alphafilcon A – używany do produkcji soczewek m.in. Soflens Toric;
  • Omafilcon A – z którego wykonane są niektóre soczewki producenta Cooper Vision.

Wspaniałe właściwości soczewek kontaktowych hydrożelowych sprawiają, że sprawdzą się dla każdego, kto:

  • Dopiero zaczyna swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi i chce zapewnić sobie jak najłatwiejszą adaptację do tej metody korekcji wzroku;
  • Ma wrażliwe oczy;
  • Zmaga się z zespołem suchego oka;
  • Zmaga się z alergiami ocznymi – tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając krople do oczu na alergię.

Z czego są soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe?

Drugim materiałem, z którego wykonywane są soczewki kontaktowe, jest materiał silikonowo-hydrożelowy – to nic innego jak hydrożel, który został połączony z silikonem. W soczewkach wykonanych z tego materiału to już nie woda jest odpowiedzialna za transport tlenu, a silikon, który robi to o wiele bardziej wydajnie. Dzięki temu poziom uwodnienia w tych szkłach kontaktowych może zostać zmniejszony nawet do poniżej 50%, co sprawia, że woda już tak łatwo nie odparowuje z ich powierzchni.

Istnieje kilka głównych materiałów z grupy silikono-hydrożelu. To m.in.:

  • Balafilcon A i samfilcon A – używane przy produkcji przede wszystkim soczewek PureVision;
  • Senofilcon A i C – z których zrobione są soczewki Acuvue;
  • Comfilcon A – to materiał wykonania soczewek kontaktowych Biofinity.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe to produkt najnowszej generacji, który będzie odpowiedni dla większości osób. A zwłaszcza dla tych, które:

  • Cenią sobie najwyższy komfort widzenia;
  • Mają tendencję do infekcji oczu ze względu na niedotlenienie rogówki w zwykłych soczewkach hydrożelowych;
  • Zmagają się z suchością oczu po kilku godzinach od nałożenia soczewek;
  • Mają problem z zakładaniem soczewek o wysokim uwodnieniu – soczewki silikonowo-hydrożelowe lepiej utrzymują swój kształt od hydrożelowych, dlatego ich zakładanie może okazać się łatwiejsze.

Soczewki – z czego są zrobione? Który materiał jest lepszy?

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są zdecydowanie najnowocześniejszym produktem na rynku kontaktowej metody korekcji wzroku w porównaniu do hydrożelowych, jednak oba materiały wykonania znajdują swoje zastosowanie. Hydrożel będzie najlepszym wyborem m.in. dla osób z alergią na silikon. Silikono-hydrożel lepiej sprawdzi się zaś u osób, które chcą zapewnić sobie jak najlepsze dotlenienie oka.

Tak więc rozważ zalety i wady obu rozwiązań, aby wybrać to najlepsze dla siebie. W bezOkularow.pl znajdziesz soczewki kontaktowe dostosowane do każdej wady wzroku, a także indywidualnej potrzeby Twoich oczu. Tak więc wybierz najlepszy dla siebie produkt już teraz i ciesz się nieocenionym komfortem widzenia przez cały dzień!

 

Bibliografia:

J.T. Oliveira, Hydrogels from polysaccharide-based materials: Fundamentals and applications in regenerative medicine, 2008

V. Ngai, J. Teiehroeb, Silicone Hydrogel, 2005

Russel Lazarus, Hydrogel vs Silicone Hydrogel Lenses, 2021

Sruthi Srinivasan, Today’s Contact Lens Materials and Designs, 2017

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię