Nieustannie pracujesz przy komputerze? Sprawdź, co musisz wiedzieć o syndromie widzenia cyfrowego.

Pracujesz przy komputerze, bardzo często przez długie godziny nie odrywając oczu od ekranu? Wiesz więc dobrze, że oczy od tego stają się suche, zaczynają piec i boleć. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość – nazywana syndromem widzenia cyfrowego. Jeżeli dodatkowo nosisz soczewki kontaktowe, to ten artykuł jest dla Ciebie. Mówimy w nim, w jaki sposób, pracując przy komputerze i nosząc soczewki kontaktowe, można dbać o wzrok.


Dlaczego podczas dłuższej pracy przed komputerem bolą oczy?

Dzieje się tak, ponieważ kiedy wpatrujesz się w monitor komputera lub jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego, częstotliwość mrugania zmniejsza się trzykrotnie*. To powoduje tak zwany syndrom widzenia cyfrowego, do jego objawów należą, pieczenie oraz uczucie piasku pod powiekami, bóle karku lub głowy.

Jeśli spotkał Cię syndrom widzenia cyfrowego,  a myślisz o sprawieniu sobie soczewek kontaktowych, zwróć uwagę na ich uwodnienie oraz tlenoprzepuszczalność. Im wyższe są te dwa parametry, tym lepiej dla oczu. Pozwala to bowiem na zachowanie dobrej jakości widzenia oraz zdrowia oczu. Więc jeśli myślisz o produkcie przeznaczonym do długotrwałej pracy przy komputerze, to soczewki Bausch+Lomb ULTRA® będą idealne. Są wykonywane z wysokiej jakości materiału, który zapewnia właśnie dużą tlenoprzepuszczalność oraz wysoki poziom nawilżenia.

W jaki sposób poradzić sobie z syndromem widzenia cyfrowego podczas noszenia soczewek kontaktowych?

Gdy „dopadnie” Cię syndrom widzenia cyfrowego, umów się na wizytę do specjalisty. Tylko on może zbadać Twój wzrok oraz ogólną kondycję oczu i stwierdzić, czy przyczyna dolegliwości nie jest poważniejsza. Jeśli okaże się, że masz odczynienia z syndromem widzenia cyfrowego, to sięgnij po krople nawilżające. Ważne jest, aby były dobrej jakości, nie miały w składzie konserwantów oraz zostały dobrane przez specjalistę. Przykładem kropli, które nie mają w swoim składzie konserwantów są Hyal-Drop® multi. W każdym przypadku trzeba stosować się do zaleceń specjalisty i producenta wyrobu oraz odpowiednio je przechowywać.

Oprócz stosowania kropli do oczu warto co jakiś czas robić sobie przerwy i oderwać oczy od monitora. Optymalny czas takiej przerwy to 5-10 minut po każdej godzinie pracy przed komputerem. Podczas przerw warto wykonywać różne ćwiczenia, np. patrzeć naprzemiennie w lewo i w prawo lub spojrzeć w dal najlepiej na przedmiot koloru zielonego. To pozwoli odpocząć oczom. Można także iść na krótki spacer z psem lub do sklepu.

Bardzo ważną sprawą jest także odpowiednio zbilansowana dieta. Zdrowe odżywianie ma wpływ na dobrą formę naszych oczu. Warto jeść od 3-5 posiłków dziennie i pilnować, aby za każdym razem na talerzu znalazła się żywność zawierająca białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne. Niezwykle ważne jest także odpowiednie nawodnienie, więc warto zawsze mieć na biurku szklankę z wodą lub bidon.

Nie mniej ważne jest ergonomiczne stanowisko pracy. Co to oznacza? Między innymi to, że monitor nie może być zbyt blisko oczu. Optymalna odległość monitora od oczu to 50-70 cm. Ekran powinien też być ustawiony na wprost osoby siedzącej. Warto też pamiętać o dobrym oświetleniu miejsca pracy i siedzeniu w odpowiedniej pozycji.

Podczas używania soczewek kontaktowych i długiej pracy przy komputerze warto pamiętać o powyższych wskazówkach. Pozwolą uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i zachowają oczy w dobrej kondycji.

*Dane dostępne w siedzibie firmy.