Najczęstsze błędy przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek

zakładanie soczewek kontaktowych

Zakładanie soczewek jest proste, wymaga jednak pewnej wprawy, aby przeprowadzić tę czynność szybko i prawidłowo. Warto poświęcić chwilę i nauczyć się podstaw, by nie powielać typowych błędów. Najwięcej problemów przysparza przestrzeganie zasad higieny, które w tym przypadku mają kluczowe znaczenie. W końcu nie chcielibyśmy, aby do oka dostały się zanieczyszczenia i drobnoustroje. Poznaj typowe błędy przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek oraz dowiedz się, czego unikać.


Jakie błędy przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek możesz popełnić?

Po pierwsze: brak przygotowania i zapominanie o higienie

To częsty błąd nie tylko początkujących, ale też osób, które tak rutynowo zakładają soczewki, że robią to już nieomal automatycznie. Niekiedy cierpi na tym przestrzeganie zasad higieny. Dlatego pamiętaj, że zawsze, zanim zdejmiesz lub założysz soczewki, odpowiednio się do tego przygotuj. To nie zajmuje dużo czasu.

Potrzebujesz: bieżącej wody, mydła i ręcznika (takiego, który nie gubi kłaczków i nitek), pojemnika na soczewki i płynu do ich pielęgnacji – te dwa ostatnie przedmioty nie dotyczą sytuacji, gdy używasz soczewek jednodniowych. A jeżeli jesteś osobą początkującą, przyda się również lustro.

Przygotowanie polega na dokładnym umyciu rąk ze szczególnym zwróceniem uwagi na opuszki palców. Zasadniczym błędem jest manipulowanie przy oczach brudnymi palcami. To prosta droga do ewentualnego zakażenia.

Po drugie: źle dobrane soczewki, przeterminowane lub niedoczyszczone

Soczewki muszą być dobrane przez specjalistę ochrony wzroku (okulistę lub optometrystę). Kupowanie ich samodzielnie i na wyczucie to zły pomysł, ale nie tylko o dobór tu chodzi. Również używanie ich po terminie ważności czy zakładanie źle wyczyszczonych soczewek to duży błąd, który może doprowadzić do infekcji oczu. Zawsze należy sprawdzić,  biorąc nowe opakowanie do ręki, czy opakowanie nie jest uszkodzone.

Po trzecie: nieprawidłowa technika

Można tu zaliczyć kilka wpadek:

  • Niewłaściwy kształt soczewki od razu informuje nas, że zrobiliśmy to… niewłaściwie. Soczewka powinna przypominać regularną miseczkę, natomiast jeżeli ma wywinięte brzegi, oznacza to, że jest źle ułożona i trzeba ją odwrócić.
  • Soczewka założona na niewłaściwe oko – ten błąd zdarza się u osób mających różnowzroczność (anizometropię) – stosujących inną soczewkę na każde oko. Upewnij się, że zakładasz tę właściwą. Większość pojemniczków na soczewki ma opisane części prawą i lewą. Warto wkładać soczewki kontaktowe do części zgodnej z okiem, z którego ją zdjęliśmy.
  • Nieprawidłowe zakładanie soczewki – soczewkę należy nałożyć na palec wskazujący, zbliżyć do oka, lekko odsłonić dolną powiekę, przytrzymać ją, a palcami drugiej ręki odsunąć i przytrzymać górną powiekę. Następnie należy powoli przyłożyć soczewkę do gałki ocznej, a gdy soczewka zetknie się z jej powierzchnią, poruszać okiem w różne strony. Soczewkę można nałożyć w dowolnym miejscu gałki, ale potem trzeba ustawić ją w centralnej części oka, spoglądając we wszystkie strony, aby soczewka zajęła naturalną pozycję.
  • Zakładanie soczewki, która upadła na ziemię – jeżeli przypadkowo ją upuścisz, nie musisz jej od razu wyrzucać. Sprawdź, czy się nie uszkodziła, a następnie starannie przepłucz płynem do pielęgnacji ReNu® MPS lub innym. Nie zakładaj brudnej soczewki! 

Po czwarte: pospieszne zdejmowanie soczewek

Zdejmowanie soczewki jest proste: przytrzymaj powieki i zsuń soczewkę z rogówki tak, by znalazła się na białej części gałki ocznej, po czym chwyć ją palcem wskazującym i kciukiem. Jeżeli nosisz modele jednodniowe, wyrzuć je (nie używaj ich ponownie). Jeżeli miesięczne, oblej je płynem do pielęgnacji, przepłucz, na przykład wielofunkcyjnym płynem ReNu® MultiPlus, i włóż do pojemnika, pamiętając, by były całkowicie zanurzone. Nieprzestrzeganie tej zasady powoduje, że soczewki nie tylko nie dezynfekują się w pełni, ale także stają się kruche i podatne na uszkodzenia.

Aby nie popełniać błędów przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek, respektuj wskazania producenta i nie bagatelizuj higieny. Nawet mając te zasady w jednym (czystym) palcu, pamiętaj, że nie warto ryzykować niedbalstwem – w końcu chodzi o zdrowie Twoich oczu.