Czy soczewki kontaktowe można nosić niezależnie od wieku?

Zastanawiasz się, czy noszenie soczewek kontaktowych będzie dla Ciebie odpowiednie? Chcesz wiedzieć, czy dzieci, nastolatkowie bądź osoby starsze mogą poprawić swój komfort widzenia za pomocą soczewek? W takim razie zapraszamy do lektury tego artykułu. Odpowiemy w nim, czy soczewki kontaktowe może nosić każdy bez względu na wiek.


Czy soczewki kontaktowe można nosić w każdym wieku?

Zdecydowanie tak. Noszą je dzieci, nastolatkowie, osoby dorosłe oraz starsze. Jednak warto pamiętać, że soczewek absolutnie nie można dobierać samemu. Potrzebna jest pomoc specjalisty ochrony wzroku, warto więc odwiedzić gabinet okulisty lub optometrysty. Tam, po przeprowadzeniu wywiadu oraz badania wzroku, zostaną dobrane odpowiednie soczewki. Indywidualny dobór oraz odpowiednia higiena i pielęgnacja zapewniają komfortowe i bezpieczne dla naszych oczu noszenie soczewek.

Czy dzieci w wieku szkolnym mogą nosić soczewki kontaktowe?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – tak. Jednak zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci ważny jest nadzór rodzicielski i pomoc w czynnościach pielęgnacyjnych. Dziecko w wieku szkolnym może mieć trudności z odpowiednią pielęgnacją soczewek. Może także zapominać o tak ważnej rzeczy, jaką jest mycie rąk przed wszystkimi czynnościami wykonywanymi przy soczewkach kontaktowych.

Czy osoby starsze mogą nosić soczewki?

Osoby starsze także mogą nosić soczewki kontaktowe, jeżeli nie ma istotnych przeciwwskazań. Najważniejsze z nich to:

  • stany zapalne i alergie oczu,
  • niektóre zaburzenia hormonalne i metaboliczne
  • oraz niemożność poradzenia sobie z zakładaniem/zdejmowaniem soczewek, a także ich odpowiednią pielęgnacją.

Jednak w każdym przypadku indywidualną decyzje podejmuje specjalista po spotkaniu z pacjentem i przeprowadzeniu badań.

Soczewki kontaktowe można nosić niezależnie od wieku, jednak w każdym przypadku trzeba brać pod uwagę także indywidualne czynniki i przeciwwskazania, które mogą występować u każdego z nas. Chodzi przecież o to, aby poprawić jakość widzenia i zachować zdrowe oczy.

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Z ich pomocą można poprawić widzenie w przypadku takich wad jak: prezbiopia, astygmatyzm, niedowidzenie i nadwzroczność. To doskonałe akcesoria dla osób, które nie czują się komfortowo w okularach. Ponadto dzięki używaniu soczewek łatwiejsze jest wykonywanie ulubionych aktywności, np. biegania lub jazdy na rowerze.

Soczewek kontaktowych swobodnie można używać także w miejscu pracy. Doskonale sprawdzą się np. u kucharzy czy dla osób, które pracują na wysokościach. Mogą ich używać także zawodowi kierowcy czy osoby pracujące długo przy komputerach bądź z innymi urządzeniami elektronicznymi. To dlatego, że soczewki kontaktowe, dzięki swojej nawilżającej formule oraz tlenoprzepuszczalności, pomagają zachować oczy w dobrej kondycji.