Źle dobrane soczewki - kiedy do tego dochodzi?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z noszeniem soczewek kontaktowych? Dzięki temu wada wzroku przestanie Cię ograniczać a ludzie, którzy Ciebie nie znają, nie domyślą się, że masz problemy z widzeniem bez korekcji. Przeszkodą mogą jednak stać się źle dobrane soczewki. Wtedy ich noszenie nie będzie skuteczne. Sprawdź na co zwrócić uwagę i jak sobie z tym poradzić.


źle dobrane soczewki kontaktowe

4 najczęstsze problemy przy doborze soczewek

Wybór odpowiednich soczewek nie jest łatwy - np. ze względu na choroby oczu. W takim przypadku konieczne jest wyleczenie wszelkich infekcji, ponieważ mogą one przeszkadzać w trakcie dokonywania pomiarów u specjalisty. Poza tym drobne rany sprawiają, że noszenie soczewek nie jest wygodne, a samo badanie wzroku nie zawsze jest miarodajne. Nie są to jedyne problemy, które zwiększają ryzyko źle dobranych soczewek. Sprawdź zatem, jakie utrudnienia pojawiają się najczęściej.

1. Brak przygotowania do doboru soczewek

Ten problem dotyczy przede wszystkim dzieci, które nie wiedzą, jak będzie przebiegał cały proces związany z dopasowywaniem soczewek. Ważne jest to, żebyś wcześniej wyjaśnił maluchowi, na czym będzie polegało badanie. Dzięki temu nie będzie się bać, co mogłoby skutkować źle dobranymi soczewkami. To z kolei mogłoby sprawić, że pociecha zniechęci się do tego typu korekcji wzroku.

2. Niektóre schorzenia

Zwróć uwagę na to, że występowanie niektórych chorób oczu może utrudniać wybór odpowiednich soczewek. Zazwyczaj wiąże się to z typowymi objawami tych schorzeń np. nadmiernym łzawieniem oczu lub zbyt szybkim wysychaniem gałki ocznej. Oczywiście taka sytuacja nie oznacza, że jesteś zmuszony do rezygnacji z noszenia soczewek, czasem należy wybrać odpowiedni ich rodzaj. Zazwyczaj największe trudności pojawiają się w przypadku następujących schorzeń:

  • Zespołu suchego oka — wtedy szczególnie dokuczliwe jest uczucie piasku w oczach, co zazwyczaj powoduje dyskomfort w trakcie noszenia soczewek. Jednak wdrożenie właściwego leczenia w połączeniu z dobrze dobranymi soczewkami może przynieść znaczną poprawę.
  • Zespołu Sjögrena — przy tym schorzeniu zauważalne jest upośledzenie wydzielania łez, przez co spojówka i rogówka są suche. W takiej sytuacji soczewki również mogą podrażniać oko, zatem najpierw potrzebne jest odpowiednie leczenie, a następnie właściwe szkła kontaktowe.
  • Alergii — uczulenie na niektóre tworzywa nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z soczewek. W końcu obecnie dostępnych jest wiele antyalergicznych modeli, więc na pewno znajdziesz wariant dostosowany do Twojego zdrowia.
  • Astygmatyzmu rogówkowego — w przypadku sporej wady konieczna jest delikatna korekta rogówki przy pomocy miękkich lub twardych soczewek. Szczegóły powinien ustalić specjalista, więc kieruj się przede wszystkim jego opinią, a wtedy na pewno postawisz na odpowiedni model soczewek.

źle dobrane soczewki kontaktowe przyczyny

3. Brak dopasowania soczewek do swojego stylu życia oraz potrzeb

Wielu potencjalnych użytkowników soczewek kontaktowych nie zdaje sobie sprawy, że na rynku jest dostępnych tak wiele typów produktów, że można dopasować je do swoich preferencji. Przez to próbują nosić soczewki miesięczne, a nie mają czasu na codzienną pielęgnację. Czasem decydują się z kolei na soczewki jednodniowe, które później okazują się zbyt dużym wydatkiem itd. Zatem przed tym, jak zdecydujesz się na noszenie soczewek kontaktowych, weź pod uwagę sytuacje, kiedy chcesz z nich korzystać. Dzięki temu na pewno postawisz na odpowiedni model. Sprawdź nasz poradnik >> jak kupować soczewki kontaktowe?

4. Dłuższe noszenie soczewek kontaktowych niż to wskazane

Ten problem wiąże się pośrednio z poprzednim, ponieważ czasem nasz styl życia czy praca sprawia, że jesteśmy zmuszeni do użytkowania soczewek wiele godzin w trakcie dnia. Tymczasem produkt, który nosimy niekoniecznie się do tego nadaje. Przez to bolą nas oczy, są częściej zaczerwienione, przesuszone. Warto w ofercie szkieł kontaktowych znaleźć produkty, które mogą być noszone przez cały dzień a komfort użytkowania pozostaje taki sam.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię