Tomograf optyczny OCT - informacje o badaniu

Dobrze jest wiedzieć, że nasze rodzime zaplecze naukowe może poszczycić się wynalazkami, które jako pierwsze wprowadza się do ogólnodostępnego użytku. Jednym z takich przykładów jest opracowany przez prof. dr hab. Macieja Wojtkowskiego tomograf optyczny OCT. Na czym polega ta metoda obrazowania?


Czym jest tomografia optyczna OCT?

Tomografia optyczna OCT (Optical Coherence Tomography) pozwala na rekonstruowanie za pomocą światła trójwymiarowej struktury tkanki z dokładnością rzędu mikrometrów. Umożliwia ona bezbolesną i prowadzoną na żywo obserwację budowy i mechanizmów działania organizmu. Ze szczególnym uwzględnieniem obserwacji siatkówki oka  w kierunku rozwoju takich chorób jak np. jaskra czy odklejenie siatkówki.

Oto jak sam twórca tłumaczy działanie swojego wynalazku:

„...kiedy patrzymy na cebulę z zewnątrz, nie widzimy jej poszczególnych warstw, tej jej całej wewnętrznej, skomplikowanej struktury. Podobnie jest z okiem. Jego warstwy są bardzo cienkie i dotychczas nie było dobrego sposobu, by te poszczególne warstwy precyzyjnie rozróżnić. Gdy zaglądamy do oka przez źrenicę, widzimy tylko określone, najbliższe warstwy i nie możemy dokładnie sprawdzić, czy coś jest nie tak, czy nie rozwija się jakaś choroba. Rozwiązaniem jest wpuszczenie do oka promienia lasera, przy pomocy którego można rozróżnić te warstwy, a następnie przesuwać punktem po oku, żeby jego obraz odtworzyć później w komputerze.”

 .  .

Kierunki zastosowania tomografu optycznego

Tomograf optyczny dzięki dużej rozdzielczości, czułości i dokładności oglądania tego samego obszaru- punktu nadaje się idealnie do skutecznej weryfikacji procesu leczenia chorób w obrębie: gałki ocznej oraz naczyń krwionośnych także tych na powierzchni kory mózgowej.

Dla ciekawostki możemy podać, że ten typ tomografii znalazł zastosowanie w... sztuce. Dzięki sposobowi działania tego typu sprzętu możliwe jest bezinwazyjne sprawdzanie prawdziwości dzieł sztuki. Porównaj to z możliwościami, jakie daje badanie VEP.

Czy taki tomograf jest dostępny w Polsce?

Tak, jest bowiem już ponad 100 placówek na terenie kraju, które korzystają z tego sprzętu.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię