Czy soczewki psują wzrok? Obalamy popularne mity

W sieci znajdziesz wiele nieprawdziwych informacji na temat soczewek kontaktowych. Wśród nich prym wiodą mity dotyczące tego, że ich częste noszenie może pogorszyć jakość widzenia. Przekonaj się zatem, czy soczewki psują wzrok i poznaj najpopularniejsze mity, które ich dotyczą. Dzięki temu pozbędziesz się niepotrzebnych obaw, ale też z większą pewnością postawisz na soczewki kontaktowe.


5 najpopularniejszych mitów dotyczących soczewek kontaktowych

Nie zawsze opinie na temat soczewek kontaktowych, które usłyszysz od znajomych, rodziny bądź po prostu przeczytasz w Internecie, są zgodne z prawdą. W końcu istnieje naprawdę wiele mitów dotyczących soczewek kontaktowych. Choć niektóre z nich mogą budzić Twój lęk, a nawet sprawiać, że tak długo odkładałeś decyzję dotyczącą ich noszenia, to jednak warto dowiedzieć się, jaka jest prawda. Dzięki temu nie tylko znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy soczewki psują wzrok, ale również przekonasz się, iż jest to naprawdę skuteczna metoda korekcji. Poznaj zatem odpowiedzi na najpopularniejsze mity.

Mit 1: soczewki psują wzrok

Bez wątpienia mit dotyczący tego, że soczewki niszczą wzrok, bardzo często krąży po forach, blogach i innych stronach, które pozornie są prowadzone przez ekspertów. Jednak jest to błędna teza, ponieważ soczewki dopasowane do Twojej wady będą miały pozytywny wpływ na jakość Twojego wzroku. Ważne jest tylko to, żebyś regularnie odwiedzał okulistę, który sprawdzi, czy doszło do pogorszenia lub poprawy wzroku.

Pamiętaj także o tym, że soczewki kontaktowe nie będą miały negatywnego wpływu na Twój wzrok, jeżeli zadbasz o prawidłową higienę. W końcu na ich powierzchnię przenoszą się bakterie, wirusy i inne zanieczyszczenia, których musisz się pozbyć — najlepiej przy pomocy specjalnego preparatu. Zwróć również uwagę na regularną wymianę soczewek. Jeżeli tylko będziesz postępować zgodnie z zaleceniami lekarzy, optyków, a także producentów poszczególnych specyfików, to masz pewność, iż soczewki kontaktowe nie wpłyną negatywnie na Twój wzrok.

Mit 2: pielęgnacja soczewek jest trudna

W Internecie bardzo często spotkasz się z opiniami dotyczącymi trudności związanymi z pielęgnacją soczewek. Większość z tych stwierdzeń jest znacznie wyolbrzymiona, ponieważ prawidłowa higiena z pewnością nie będzie sprawiała Ci żadnego problemu. W końcu po skorzystaniu z jednodniowych soczewek możesz je po prostu wyrzucić do kosza. W przypadku dwutygodniowych lub miesięcznych soczewek musisz jedynie skorzystać ze specjalnego płynu i zadbać o ich prawidłowe umycie. Znajdziesz wiele wskazówek oraz instrukcji dotyczących czyszczenia soczewek, więc na pewno nie zajmie Ci to dużo czasu, a przy tym nie sprawi Ci żadnej trudności.

Mit 3: soczewki są niewygodne

Jeszcze kilkanaście lat temu soczewki były zrobione z nieco innego materiału. Sprawiało to, że ich powierzchnia była dość twarda, co zwiększało dyskomfort w trakcie ich noszenia. Jednak obecnie soczewki są naprawdę nowoczesne. Dzięki temu są cienkie, a także wyjątkowo miękkie, a poza tym przepuszczają powietrze i idealnie dopasowują się do gałki ocznej. Sprawiło to również, że ich noszenie jest wyjątkowo komfortowe.

Mit 4: soczewki kontaktowe mogą przesunąć się na tył gałki ocznej

Często zdarza się tak, że u osób, które nie miały dotychczas doświadczenia w noszeniu soczewek, pojawia się obawa, iż te zaczną się przesuwać po gałce ocznej, aż w końcu się „zgubią”. Zupełnie nie musisz przejmować się tym mitem, ponieważ oko jest pokryte specjalną membraną łączącą się z wewnętrzną stroną powieki. Właśnie dlatego nie ma takiej możliwość, by soczewka przesunęła się na tył gałki ocznej.

Mit 5: soczewki powodują podrażnienia i ból gałki ocznej

Zazwyczaj największe lęki dotyczą bólu — odnosi się to również do noszenia soczewek kontaktowych. Zwróć uwagę na to, że w nielicznych przypadkach może pojawiać się drobny dyskomfort po założeniu soczewki. Jednak jest on związany przede wszystkim z ich niewłaściwym dopasowaniem, dlatego tak ważne jest wykonanie prawidłowych pomiarów w trakcie badania u specjalisty. Jeżeli odczuwasz ból, to po prostu zdejmij soczewki i skontaktuj się z optykiem — prawdopodobnie musisz przygotować się na ich wymianę oraz ponowne badania. W innym przypadku soczewki są naprawdę wygodne, ale też idealnie dopasowane do kształtu gałki ocznej.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię